New 2025 Keystone RV Arcadia Super Lite 292SLRL Fifth Wheel
REAR LIVING AREA / 3 SLIDE / FREE STANDING DINETTE AND CHAIRS / WARDROBE SLIDE / 220W SOLAR PANEL / TWO AC!!!
View all Arcadia Super Lite Floorplans
2025 292SLRL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 ARCADIA 292SLRL
- DÉCOR – ARCADIA 2025 – HEMP
- PERFOMANCE PACKAGE
- SEASONAL CAMPING PACKAGE
- SUPER LITE CONSTRUCTION PACKAGE
- HELUX PIN BOX
- ABS BRAKING SYSTEM
- SOLAR FLEX PROTECT
- REFRIGERATOR – 12V – 10CF
- 2ND 13.5K A/C
- FREE STANDING DINETTE AND CHAIRS
- RVIA SEAL – GO CAMPING
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37500
Location: Turlock, CA
Stock# 37500
Interior Color: Bailey
Stock# 37500
Interior Color: Bailey
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 292SLRL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 2 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Bailey |
| Hitch Weight | 1500 lbs |
| Dry Weight | 9122 lbs |
| Cargo Capacity | 1878 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Solar Friendly |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 10' & 14' Power w/Gas Strut Arm |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 550513 |
For more information
Contact Us
Arcadia Super Lite 292SLRL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


