New 2025 Keystone RV Alpine 3303CK Fifth Wheel
Full Body Paint, Rear Living w/ Hide a Bed Sofa, Theater Seating, Fireplace, King Bed, Stackable Washer/Dryer Prep.
Keystone RV Alpine fifth wheel 3303CK highlights:
- Underbed Storage
- Dual Bath Sinks
- Kitchen Island
- Rear Living Area
- 18 Cu. Ft. Residential Refrigerator
-
Construction & Exterior
* 100-inch wide body, large tinted safety glass windows, full-body painted options.
* Laminated sidewalls with double-welded aluminum construction; heated & enclosed underbelly.
* Power hitch pin, road armor suspension, strong axles (7,000 lb Dexter) with good tire setup.
* Two awnings (some sources say dual awning setups) for outdoor living space. -
Interior Comfort & Layout
* Rear living area with theater seating + sofa, fireplace + entertainment center.
* King bed in the master bedroom, dual wardrobes, dresser slide, washer/dryer prep.
* Dual sink vanity in the bathroom, shower (with seat in many units) -
Kitchen & Utilities
* Residential-style refrigerator (~18 cu ft) with ice maker, convection microwave, 3-burner cooktop, solid-surface counters.
* On-demand water heater, good furnace capacity, dual-/triple-AC options in some builds for climate control.
-
Weather Protection & Utility Features
* Polar Pack / Four-Season insulation features with heated tanks, etc.
* Large storage / basement pass-throughs, solid entry doors, strong construction in slide mechanisms.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 99871
Interior Color: DOVETAIL
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | DOVETAIL |
| Hitch Weight | 2560 lbs |
| Dry Weight | 13133 lbs |
| Cargo Capacity | 3367 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR Smart HDTV |
| Awning Info | 10' and 11' Carefree with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFALS24SE780188 |
Alpine 3303CK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


