New 2025 Jayco Jay Flight SLX 261BHS Travel Trailer
View all Jay Flight SLX Floorplans
2025 261BHS Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$48,900
You Save: $13,405
Sale Price: $35,495
You Save: $13,405
Sale Price: $35,495
Leisure Days RV
Location: Owen Sound,ON
Stock# YK043
Location: Owen Sound,ON
Stock# YK043
Stock# YK043
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 261BHS Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 710 lbs |
| Dry Weight | 5850 lbs |
| Cargo Capacity | 1750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 9 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12v |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16ft with LED Lights |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0BP4S1YW1205 |
For more information
Contact Us
Jay Flight SLX 261BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


