New 2025 Jayco Greyhawk XL 32U Motor Home Super C - Diesel
Jayco Greyhawk XL Super C diesel motorhome 32U highlights:
- Bunk Over Cab
- Private Bedroom
- Booth Dinette
- Outside Entertainment
- Ford F550 Chassis
You will have everything you need for a comfortable road trip in this motorhome! Starting with a good night's rest on the 66" x 77" king bed slide in the corner private bedroom which is conveniently next to the rear corner bathroom that has a 30" x 36" shower to freshen up in each morning. Fill your bellies up with delicious homemade cinnamon rolls prepared in the fully equipped kitchen and cooked in the Furrion all-in-one cooktop and oven. Grab a cold beverage from the 10 cu. ft. refrigerator to enjoy while relaxing on the 68" jackknife sofa or play a few card games at the 42" x 70" booth dinette which can also transform into an extra sleeping space. Speaking of extra sleeping, the bunk over cab provides another place for a guest to sleep or you can use it for storage space. You even have an outside entertainment center underneath the 20' electric awning.
Luxury meets off-road capability and power with this Jayco Greyhawk XL Super C diesel motorhome! The powerful and durable Ford 4x4 chassis is guaranteed to deliver a smooth and comfortable ride through all terrain. A 6.7L power stroke V8 turbo diesel engine with block heater powers these unit too, plus there is a JRide Plus system for precise handling. The StrongholdVBL roof, floor and sidewalls and the one-piece, seamless, fiberglass roof will hold up through every adventure. You can stay connected where ever you go with the Winegard 2.0 Wi-Fi/4G antenna, cable TV hookup with RG-6 coax, and prep for a satellite dish. Inside, you'll find solid surface kitchen countertops and decorative backsplash, blackout night roller shades, plus hardwood cabinet doors and drawer fronts for a more residential feel!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 12562
Chassis: Ford F550 4x4
Interior Color: STILLWATER DECOR
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | STILLWATER DECOR |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42.5 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 225/70R19.5G |
| Furnace BTU | 3000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 910 |
| Engine | 6.7L Power Stroke V8 Turbo Diesel |
| Chassis | Ford F550 4x4 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 67 gals |
| Wheelbase | 227 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Torque | 950 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 24 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 58 cu. ft. |
| TV Info | LR LED HD Smart TV, Ext. LED HD Smart TV |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 31500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1UJNJCBS1S12U4059 |
Greyhawk XL 32U Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


