New 2025 Forest River RV Salem Hemisphere 273RL Travel Trailer
Forest River Salem Hemisphere travel trailer 273RL highlights:
- Panoramic Windows
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Outside Kitchen/Bar
- Booth Dinette
Once you step foot in this travel trailer, you won't want to camp any other way! There is plenty of entertainment and seating for everyone in the rear living area with the tri-fold sofa, the theatre seating with cupholders, and the 50" LED TV with a fireplace. You can cook your meals either indoors with the kitchen island or enjoy some fresh air at the outside kitchen/bar then head indoors and eat it comfortably at the booth dinette. There are plenty other convenient features like the hutch for your dishes, the 30" x 36" walk-in shower, and the Texas-sized exterior pass-through storage area!
The Salem Hemisphere fifth wheels and travel trailers by Forest River are packed with features, while still being value-minded! Each model is constructed with laminated "Aluma Frame" sidewalls and floor with block foam insulation plus full length barreled ceilings for added head space. There are LED awning, marker and tail lights outside, along with an extra large pass-thru storage with slam latch baggage doors, plus solar prep and Lippert On-The-Go ladder prep. The 60K on-demand tankless water heater will provide endless hot showers, and the JBL sound system includes a head unit plus interior and exterior speakers to keep the party going. There are also many interior comforts found throughout that will make you feel right at home!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $25,139
Sale Price: $42,995
Stock# T93660
Exterior Color: WHITE
Interior Color: HARVEST
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | HARVEST |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1055 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7893 lbs |
| Cargo Capacity | 2102 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen with Versa Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV |
| Awning Info | 20' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TSBC22SU093660 |
Salem Hemisphere 273RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


