New 2025 Forest River RV Salem Grand Villa 44VIEW Destination Trailer
MEMORIAL DAY SALE!
View all Salem Grand Villa Floorplans
2025 44VIEW Features and Options
MEMORIAL DAY SALE! 2025 Forest River Salem Grand Villa 44VIEW Destination Trailer with 2 Bathrooms, 2 Lofts, and Large Front Bedroom! Upgraded with Extreme Weather Package, Solid Surface Countertops, Best in Class Value Package, Outside Showerr, with Washer and Dryer Hookups, Enclosed Shower, Two Electric Fireplaces, Power Shades, Residential Refrigerator, and MORE!
Salem Villa Destination Trailers
Simplicity coupled with serenity can be a dangerously successful combination. The Salem Villa Destination Trailers are built and furnished like a fine home to offer you a home away from home.
Features may include:
- Lippert On-the-Go Ladder Pre
- JBL Speakers – Interior/Exterior
- 4K Awning Blade Lighting
- Lock & Groove Shiplap Islands (where applicable)
- TFL Cabinet Doors
- Heavy Duty Cabinet Hinges
- Updated Bar Stools (where applicable)
- Stylish Backsplash Updat
- Modern Headboard Redesign
- Elegant Curtain Rods & Curtains
- Stylish Roller Shades
- Enhanced Floating Shelves
- TFL Black Walnut Entertainment Shelves
- JBL 3-Zone Media Center
- Versa-Sink
- 4K Blade Lighting
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$109,803
You Save: $39,804
Sale Price: $69,999
You Save: $39,804
Sale Price: $69,999
Norco RV
Location: New Sales & Service
Stock# 3705
Location: New Sales & Service
Stock# 3705
Stock# 3705
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 44VIEW Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 45 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1645 lbs |
| Dry Weight | 13874 lbs |
| Cargo Capacity | 2326 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Refrigerator Type | Side by Side |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 26' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | M033705 |
For more information
Contact Us
Salem Grand Villa 44VIEW Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


