New 2025 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2918BH Travel Trailer
"Guaranteed, Lowest Prices in California" FREE AUTO LEVELING / REAR BUNK ROOM / TWO BATHROOM / THEATER SEATING / 2 AC / TWO 200 WATT SOLAR SYSTEM
View all Rockwood Ultra Lite Floorplans
2025 2918BH Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 ROCKWOOD 2918BH
- SEDONAWOOD-CHOCOLATE INTERIOR
- STANDARD TRAVEL TRAILER PACKAGE F
- 15K BTU 2ND ROOF A/C W/HEAT
- EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
- BAL 5.3 LEVELING
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$69,685
You Save: $25,690
Sale Price: $43,995
You Save: $25,690
Sale Price: $43,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35640
Location: Turlock, CA
Stock# 35640
Stock# 35640
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 2918BH Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Quick Recovery with Interior Gas/Electric Switches |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 39" Smart TV |
| Awning Info | 24' 5" |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 194734 |
For more information
Contact Us
Rockwood Ultra Lite 2918BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


