New 2025 Forest River RV Rockwood GEO Pro G19DBH Travel Trailer
New Floor Plan!
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G19DBH highlights:
- U-Shaped Dinette
- Full Bath
- Pass-Thru Storage
- 12V Refrigerator
You'll love camping in this travel trailer that can sleep five each night. There is a front U-shaped dinette, a rear 54" x 74" full-size bed, plus a 26" x 80" flip-up bunk! A three burner cooktop and microwave oven let you create your best meals, and there is a 15' power awning and an exterior griddle if you want to cook outdoors. The full bath gives you privacy when freshening up after a day outdoors, and you'll find plenty of storage space in this unit, including in the overhead cabinets and the exterior pass-thru storage!
With any Rockwood GEO Pro travel trailer by Forest River you will enjoy easy towing, durable construction, and off-road capabilities with larger 15" tires and a lift kit! Each model is constructed with complete composite wall construction for added strength and durability, and the torsion axle, Rubber-Ryde suspension will make towing easier than ever. Inside, you'll find sleek roller shades for added privacy, a 12V refrigerator and a microwave, plus a 20,000 BTU furnace to keep you warm during the colder camping months.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 036446
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 425 lbs |
| GVWR | 4425 lbs |
| Dry Weight | 3388 lbs |
| Cargo Capacity | 1037 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" 12V TV |
| Awning Info | 15' Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Rockwood GEO Pro G19DBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


