New 2025 Forest River RV RiverStone Legacy 425FO Fifth Wheel
Stackable Washer and Dryer! Theater Seats!2025 425FO Features and Options
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$212,058
You Save: $82,063
Sale Price: $129,995
You Save: $82,063
Sale Price: $129,995
Royal RV Center
Location: Middlebury, IN
Stock# R005161
Location: Middlebury, IN
Stock# R005161
Stock# R005161
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 425FO Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 6 |
| Length | 45 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 3055 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 18451 lbs |
| Cargo Capacity | 5549 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Samsung LED Smart TV, BR 40" LED TV |
| Awning Info | 10' and 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FRS834S0005161 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


