New 2025 Forest River RV RiverStone 421FK Fifth Wheel
LEGACY PACKAGE W / PREMIUM FULL BODY PAINT-PREMIUM / FRONT KITCHEN / 5 SLIDE OUT / 400 W SOLAR
View all RiverStone Floorplans
2025 421FK Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 RIVERSTONE 421FK
- COCOA BEAN WOOD - RIPPLEBROOK FURNITURE
- RIPTIDE RED FULL BODY PAINT
- MAX GRAPHICS PACKAGE WITH PAINTED CAPS
- RIVERSTONE LUXURY PACKAGE
- ULTIMATE ELECTRONICS PACKAGE
- LEGACY PACKAGE W/PREMIUM FULL BODY PAINT
- FULL BODY PAINT, IOOAH LITHIUM BATTERY, 3RD
- HIGH PERFORMANCE NC W/HEAT PUMP,
- HYDRAULIC DISC BRAKES, ADDITIONAL 400W OF
- SOLAR PANELS, LCI WASTE MASTER SYSTEM
- 4 CAMERA SYSTEM W/7” MONITOR SCREEN-
- REAR/SIDE/ENTRY VIEW
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS W/METAL
- WEATHER SHIELDS
- 39” OUTSIDE TV
- EXPERIENCE DISCOUNT-GOLD
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37428
Location: Turlock, CA
Stock# 37428
Exterior Color: Frost, Riptide Paint Options
Stock# 37428
Exterior Color: Frost, Riptide Paint Options
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 421FK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Exterior Color | Frost, Riptide Paint Options |
| Hitch Weight | 3270 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Dry Weight | 18331 lbs |
| Cargo Capacity | 5669 lbs |
| Fresh Water Capacity | 79 gals |
| Grey Water Capacity | 120 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Truma Aqua Go Comfort On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 65" Samsung LED Smart TV, BR 40" LED TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 005186 |
For more information
Contact Us
RiverStone 421FK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


