New 2025 Forest River RV R Pod RP-200 Travel Trailer
Rear Double Size Bunks/ Murphy Bed/ 15K BTU AC / 200W Solar Panel
View all R Pod Floorplans
2025 RP-200 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 R POD RPT200
- MOON DUST INTERIOR COLOR
- 15 YEAR ANNIVERSARY PACKAGE
- HOOD RIVER EDITION
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 36862
Location: Turlock, CA
Stock# 36862
Stock# 36862
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 RP-200 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 585 lbs |
| Dry Weight | 4544 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 026916 |
For more information
Contact Us
R Pod RP-200 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


