New 2025 Forest River RV R Pod RP-150 Travel Trailer
Forest River R-Pod travel trailer RP-150 highlights:
- Full Rear Bath
- 64" Tri-Fold Sofa
- Flip-Up Window
- Front Kitchen
You'll love camping in this compact, yet cozy travel trailer. The full rear bath features a bath night light, a shower, toilet, sink, and linen closet to keep towels close by. You can cook meals in the front kitchen with ample counter space, a cooktop, and a convection microwave. The flip-up bar with two seats provides a place to dine together, and there is a flip-up window here for a great view outdoors. And a 64" tri-fold sofa will double as your seating and sleeping space!
With any R-Pod travel trailer by Forest River, you will enjoy affordable luxury at the lowest tow weight in its class! There is a sealed underbelly with forced heat, a curved dual-pane acrylic front window with a bug screen and night shade, plus a large roof mounted solar panel for off-grid capabilities. The 15K A/C unit will keep you comfortable during the summer camping months, and the tankless water heater will provide endless hot showers after hiking, biking, swimming and more! Each model also includes a black glass friction hinge entrance door, roof ladder prep, exterior motion lighting, plus a hot and cold exterior spray port to wash off sand from the beach. Inside, you'll enjoy seamless Surf-X kitchen countertops, blackout roller shades, and a central vacuum system for hassle-free cleaning!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 25118
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 305 lbs |
| Dry Weight | 2809 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
R Pod RP-150 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


