New 2025 Forest River RV Puma Camping Edition 123RDCE Travel Trailer
Booth Dinette, Spare Tire W/ Carrier, 2 Burner Cook Top, Gas/Electric Water Heater.
Palomino Puma Camping Edition travel trailer 123RDCE highlights:
- Rear Corner Bath
- Outside Storage
- 54" x 74" Queen Bed
- Booth Dinette
Interior Layout & Living Space
Sleeping Areas
-
Front RV queen bed (54"×74") with flip-up storage at the foot provides a comfortable primary sleeping area.
-
Booth dinette converts into a secondary sleeping surface for guests or additional occupant.
Kitchen Features
-
2-burner stainless steel cooktop for meal cooking.
-
Microwave for quick meals and snacks.
-
4.3 cu ft black glass 12 V refrigerator keeps food and drinks cold.
-
Thermofoil countertops with smooth edges for easier cleanup.
Bathroom
-
Rear corner bathroom with a 32"×40" shower with seat, toilet, and vanity — convenient for full camping trips without needing campground facilities.
Living Area
-
Jack-knife sofa with flip-down cupholders and storage (model dependent) adds comfort and functionality.
-
Pleated shades and USB/12 V outlets throughout for device charging and privacy.
Construction & Exterior Features
-
5/8" tongue-and-groove plywood flooring for strength and durability underfoot.
-
Front diamond plate protects the front cap from road debris.
-
Manual tongue jack and pull-out step for simple setup.
-
Backup camera prep and battery disconnect included for convenience.
-
Exterior clamp-style baggage door latches for secure storage access.
-
20 lb LP bottle for propane supply.
Comfort & Utilities
-
13,500 BTU A/C (low profile with heat pump) cools effectively for hot weather camping.
-
6 gal GE gas/electric water heater supplies warm water for showers and cleanup.
-
Microwave and efficient appliance package make meal prep easy
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $13,722
Sale Price: $12,999
Stock# 104100
Interior Color: STONE
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Interior Color | STONE |
| Hitch Weight | 365 lbs |
| GVWR | 3865 lbs |
| Dry Weight | 2684 lbs |
| Cargo Capacity | 1180 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | GE Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2PUAC6S4024446 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


