New 2025 Forest River RV Puma 38DEN Travel Trailer
Oxford store! CALL 256-459-4199
2025 38DEN Features and Options
OXFORD STORE. CALL 256-459-4199. COGNAC DECOR, SS 19 CUFT RES REFER, 1.3 CU FT SS MICROWAVE, 24" SS OVER W/4 BURNER STOVE, RANGE HOOD, PREWIRED FOR SOLAR SYSTEM, FOLDING GRAB HANDLE, ROLLER SHADES, LED LIGHTING, 13.5 BTU DUCTED A/C, CONGOLEUM DESIGNER CAREFREE RESILIENT FLOORING, BEDSPREAD, BEDROOM TV HOOKUP, TV ANTENNA W/BOOSTER & CABLE HOOKUP, TUB/SHOWER SURROUND, TANKLESS HOT WATER HEATER, AM/FM/BLUETOOTH STEREO- Reduced to $42,998 plus tax, title, and doc!
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Price:
$70,946
You Save: $27,948
Sale Price: $42,998
You Save: $27,948
Sale Price: $42,998
Campers Unlimited
Location: Oxford, AL
Stock# 25-133
Location: Oxford, AL
Stock# 25-133
Stock# 25-133
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 38DEN Specifications
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1295 lbs |
| GVWR | 11500 lbs |
| Dry Weight | 10287 lbs |
| Cargo Capacity | 1521 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4X4TPUP26SP105122 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

