New 2025 Forest River RV Impression 44STAY Fifth Wheel
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! NATIONAL SHIPPING!
View all Impression Floorplans
2025 44STAY Features and Options
2025 Forest River Impression fifth wheel 44STAY highlights:
- Loft with Windows
- Reclining Theater Seats
- Walk-In Shower with a Skylight
- Unobstructed Pass-Thru Storage
- Kitchen Island with Stools
- 3rd A/C + Washer/Dryer
- Silver Summit Interior Decor
- Luxury Package
- Upgraded Maxis Tires, 60k On Demand Water Heater, 3,000 Lbs Towable Hitch, Tv, 12v Refrigerator, Tinted Windows, Power Landing Gear & Stabilizer Jacks, Water
- Pressure Regulator Comfort Package
- Upgraded Insulation, Tank Heat Pads, Forced Heat Accessibelly, Enclosed Tank Valves, 35k Btu Furnace, 15k A/C, 50 Amp W/2nd A/C Prep Off Grid Package
30a Charge Control, 100w Roof Panel, Solar On The Side Prep, Battery Diamond Package - 16cu 12 Volt Refrigerator, 1.6cu Microwave, Solid Surface Countertops, Maximum Window Square Footage
- 4 Point Auto Level
- 2nd 15k Ducted A/C
- 3rd 15k Ducted A/C
- Washer & Dryer
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Recreation USA
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15325
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15325
Stock# 15325
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 44STAY Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2315 lbs |
| Dry Weight | 13829 lbs |
| Cargo Capacity | 3786 lbs |
| Fresh Water Capacity | 57 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King with Versa Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | 60K ON DEMAND WATER HEATER |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 24' Power Adjustable w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3MP9F5SD004329 |
For more information
Contact Us
Impression 44STAY Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


