New 2025 Forest River RV IBEX 16MKD Travel Trailer
Bunk Beds / Outdoor Kitchen / Queen Bed
Forest River IBEX travel trailer 16MKD highlights:
- Flip-Up Window
- Bunk Beds
- Kitchen Pantry
- Outside Kitchen
Options Added:
XLT Package*
RVIA Seal
Grab your hiking gear and hit the road in this no-slide travel trailer! The front queen bed will provide a comfortable place to rest your head each night, and the rear corner full bath will let you freshen up without having to use the camp's facilities. There are also 30" x 74" bunk beds for the little ones or your guests to sleep on. The full kitchen includes an all-in-one microwave and air fryer plus a refrigerator to keep food stocked, although you might just find yourselves using the outside kitchen more! There is also a patio awning outside, along with slam latch cargo doors with pass-thru lighting!
With any IBEX travel trailer or toy hauler by Forest River, you will find a fully enclosed underbelly with radiant foil for added insulation and a Cold Weather Package with 12V heated tank pads to help extend your camping season. There are also laminated walls with aluminum construction and Azdel composite substrate and a TPMS system with a wireless display so you can easily keep an eye on your tire pressure levels. The mandatory XLT Package also comes with a rugged tire and wheel package, solid surface entry steps, and a solar package with a 200W solar panel, 20A charge controller, and 2000W inverter prep.
*Payment is based on -% APR for -/mo with taxes included and no money down for qualified applicants. No doc, prep, or destination fees will apply. Payment, not price, includes a 5-year protection plan valued at $-. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Prices may vary or fees may apply when financing through certain lenders. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# SD134043
Interior Color: Fossil Stone
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Interior Color | Fossil Stone |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| GVWR | 5523 lbs |
| Dry Weight | 3985 lbs |
| Cargo Capacity | 1538 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Shower Type | Standard |
IBEX 16MKD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


