New 2025 Forest River RV FR3 Plus 35G Motor Home Class A
SLATE FULL BODY PAINT / 6.0 KW GENERATOR / STACKABLE WASHER/DRYER / KING BED / SOLAR SYSTEM!!!
View all FR3 Plus Floorplans
2025 35G Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 FR3 35GF
- SLATE FULL BODY PAINT
- STORM INTERIOR DÉCOR
- TOBACCO CABINETRY
- STACKABLE WASHER/DRYER
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35864
Location: Turlock, CA
Stock# 35864
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass
Interior Color: Mink, Storm
Stock# 35864
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass
Interior Color: Mink, Storm
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 35G Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Mink, Storm |
| Exterior Color | Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 6.0kW NPS Yamaha |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 32" 12V TV, BR 32" LED 12V TV, Ext. LED 12V TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | a03150 |
For more information
Contact Us
FR3 Plus 35G Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


