New 2025 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25DBH Travel Trailer
Forest River Flagstaff Micro Lite travel trailer 25DBH highlights:
- Front Private Bedroom
- Exterior Griddle
- Full Bath
- Pass-Through Storage
- Bunk Beds with a Bike Door
Camping in this single slide out travel trailer will make weekends at the campground comfy and hassle-free! Once you arrive, you can unload the pass-through storage, put out the 18' power awning, then make lunch on the exterior griddle. There is also a full interior kitchen to make meals when the weather isn't cooperating. Everyone can gather around the U-shaped dinette slide for meal times or game night, and there is a spacious pantry where you can store snacks! The bunk beds include a flip-up bottom bunk and an exterior bike door so you can easily pack camp gear away, and the full bath is right next to the bunks for easy nighttime use. Head up front to enjoy your own private bedroom with an RV queen bed, dual wardrobes, and flip-up storage!
With any Flagstaff Micro Lite travel trailer by Forest River you will enjoy lightweight towing, durable construction, and added interior comforts to make each trip memorable! Each model features a torsion axle, Rubber-Ryde suspension, nitrogen filled, Goodyear Endurance tires, and easy lube axles with Nev-R-Adjust brakes for smooth towing from home to campground. The 6-sided aluminum framed construction provides a strong foundation so you can enjoy your RV for years to come, plus electronically controlled heated holding tanks and an enclosed underbelly will let you camp all year long. Head inside to find hybrid woven flooring in the slide outs, Sedona wood cabinetry, solid surface kitchen countertops, and many more amenities. These travel trailers also include exterior conveniences for hassle-free camping, like the power tongue jack, magnetic compartment door catches, Keyed Alike locks, and rear ladder to name a few!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 81610
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: MOJAVE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | MOJAVE |
| Exterior Color | BEIGE |
| Dry Weight | 5594 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 12V Smart Entertainment TV |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TFLB21SD463363 |
Flagstaff Micro Lite 25DBH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


