New 2025 Forest River RV Flagstaff Micro Lite 25BSDS Travel Trailer
DUAL AC, DINETTE BOOTH
Forest River Flagstaff Micro Lite 25BSDS travel trailer highlights:
- Dinette IPO Theatre Seats
- Rear Bathroom
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
- 2 Soft-Start A/C
- Slide Toppers
- Power Stabilizers Front & Rear
This excellent Flagstaff Micro Lite travel trailer has just what you want! There is a private bedroom with an RV queen bed and a wardrobe slide, and the kitchen provides you with a three-burner range, gas oven, double-bowl sink, and extra counter space. There are also two pantries so you can grab a snack before sitting down to relax. The rear bathroom is full of all of the essentials, and there is also a large outdoor kitchen on this model so that you can stay outside even while you are preparing dinner.
With any Flagstaff Micro Lite travel trailer by Forest River you will enjoy lightweight towing, durable construction, and added interior comforts to make each trip memorable! Each model features a torsion axle, Rubber-Ryde suspension, nitrogen filled, Goodyear Endurance tires, and easy lube axles with Nev-R-Adjust brakes for smooth towing from home to campground. The 6-sided aluminum framed construction provides a strong foundation so you can enjoy your RV for years to come, plus electronically controlled heated holding tanks and an enclosed underbelly will let you camp all year long. Head inside to find hybrid woven flooring in the slide outs, Sedona wood cabinetry, solid surface kitchen countertops, and many more amenities. These travel trailers also include exterior conveniences for hassle-free camping, like the power tongue jack, magnetic compartment door catches, Keyed Alike locks, and rear ladder to name a few!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $16,716
Sale Price: $39,995
Stock# T62788
Exterior Color: White
Interior Color: Sedona/Acadia
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | Sedona/Acadia |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6104 lbs |
| Cargo Capacity | 1596 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 32" 12V Smart Entertainment TV, LED TV Bdrm |
| Awning Info | 18' Power with Adjustable Rain Dump and LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TFLB26SD462788 |
Flagstaff Micro Lite 25BSDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


