New 2025 Forest River RV Flagstaff E-Pro E19DBH Travel Trailer
JUST ARRIVED! EQUIPPED WITH TWO 200W SOLAR PANELS!
View all Flagstaff E-Pro Floorplans
2025 E19DBH Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Western RV Country
Location: Sherwood Park
Stock# 25R051
Location: Sherwood Park
Stock# 25R051
Stock# 25R051
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 E19DBH Specifications
| Sleeps | 5 |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Hitch Weight | 411 lbs |
| Dry Weight | 3311 lbs |
| Cargo Capacity | 1100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" 12V TV |
| Awning Info | 14' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2FSJC7S3037039 |
For more information
Contact Us
Flagstaff E-Pro E19DBH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


