New 2025 Forest River RV Flagstaff 231MT Folding Pop-Up Camper
Forest River Flagstaff MAC Series folding pop-up camper 231MT highlights:
- Booth Dinette Slide
- Wet Bath Cabinet
- Swing Galley
- 11' Awning
You can't go wrong in this camper with a slide out for more space! You can dine at the booth dinette, relax on the gaucho bed, and enjoy the under bunk A/C. There is also a 70" x 80" front tent end bed and a 60" x 80" rear tent end bed for comfortable sleeping spaces at night. In the morning you can whip up breakfast on the three burner range, put the eggs back in the 12V refrigerator, and easily clean up with the sink!
You'll be pleasantly surprised by the amount of comfort in these Flagstaff MAC Series folding pop-up campers by Forest River. Each one is built with a fiberglass laminated roof for added durability and a power roof lift for easy set up. There is also a clay exterior with an alloy band, solar panel prep on the frame, and four stabilizer jacks with sand pads to keep your camper secure. The interior features wood plank flooring, heated mattresses on the bunk ends, USB charging ports, and stylish Andover Sable wood.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $7,795
Sale Price: $16,995
Stock# SD322412
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 5 ft |
| Hitch Weight | 260 lbs |
| Dry Weight | 2523 lbs |
| Cargo Capacity | 737 lbs |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen and King Tent End Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Open Length | 23 ft 11 in |
| VIN | 4X4CFST17SD322412 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


