New 2025 Forest River RV EVO Select 176BHLE Travel Trailer
Aggressively Priced
Forest River EVO Select travel trailer 176BHLE highlights:
- Bunk Beds
- Power Awning with Adjustable Legs
- Bedroom Wardrobe
- Two Burner Cooktop
This travel trailer will be perfect for all your camping needs. The front queen bed provides a comfy place to rest your head each night, and the private bath with a shower and toilet will let you freshen up daily. Once you've made dinner on the two burner cooktop or in the microwave oven, you can relax on the sofa or visit outdoors under the 12' awning.
Start taking memorable journeys in one of these Forest River EVO Select travel trailers and toy hauler! The diamond-plated rock guard on the front adds extra protection from road debris, and the E-Z lube axles plus 7' 6" exterior width help provide easier towing. The upgraded large baggage doors will keep your gear safely stored away as you travel, and the 20 lb. LP tank will let you hook up your grill for dinner. The Luxury Package includes four stabilizer jacks, a 13.5 BTU A/C, radial tires, and a power vent to keep air flowing. You'll also appreciate the Paramount Package with a seamless countertop, an upgraded appliance package, a 12V refrigerator, and an on-demand water heater to name a few conveniences.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# EV371
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 4 in |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| GVWR | 3840 lbs |
| Dry Weight | 2961 lbs |
| Cargo Capacity | 879 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power w/Adjustable Legs |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSJ71XST001857 |
EVO Select 176BHLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


