New 2025 Forest River RV EVO Select 165VW Travel Trailer
Out With the Old, In With the DealsForest River EVO Select travel trailer 165VW highlights:
- Rear Kitchen
- Walk-Thru Bath
- Spice Rack Door
- Hidden Split Bunk Bed
This versatile travel trailer will make camping trips complete! Once you've arrived at your destination, you can set up the power awning, then head inside to make lunch on the two burner cooktop. There is also a microwave oven and a 12V refrigerator to keep cold items fresh. You'll find a slide out with a spice rack door and a hidden split bunk bed for the little ones, and the theater seating across from this space provides a cozy place to relax each day. A walk-thru bath leads to the front private bedroom where you'll find the twin beds with a king-size bed conversion!
Start taking memorable journeys in one of these Forest River EVO Select travel trailers and toy hauler! The diamond-plated rock guard on the front adds extra protection from road debris, and the E-Z lube axles plus 7' 6" exterior width help provide easier towing. The upgraded large baggage doors will keep your gear safely stored away as you travel, and the 20 lb. LP tank will let you hook up your grill for dinner. The Luxury Package includes four stabilizer jacks, a 13.5 BTU A/C, radial tires, and a power vent to keep air flowing. You'll also appreciate the Paramount Package with a seamless countertop, an upgraded appliance package, a 12V refrigerator, and an on-demand water heater to name a few conveniences.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $17,204
Sale Price: $26,995
Stock# EV331
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 5650 lbs |
| Dry Weight | 4437 lbs |
| Cargo Capacity | 1213 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 54 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Twin with King Conversion |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSJ715TT001962 |
EVO Select 165VW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


