New 2025 Forest River RV EVO 2920VB Travel Trailer
Recently marked down!
Forest River EVO travel trailer 2920VB highlights:
- Hidden Bunkhouse
- Rear Kitchen
- Queen Bed
- 21' Power Awning
The whole gang will love camping in this spacious travel trailer. The rear kitchen features wrap-around counter space with four stools plus a rear window for great outdoor views. A U-shaped sectional sofa will let everyone relax, and the large slide out in this room gives you space to stretch out. You'll find a flip-up bunk with a mattress pad below within this slide, plus a desk with a bar stool and storage cubbies to keep your things tidy. A full bath means you won't have to use the camp's facilities in the middle of the night, and a front private bedroom with a queen bed will have you feeling right at home.
With any EVO travel trailer by Forest River you will find a durable RV made to last for years of memories. There are self-adjusting brakes, E-Z lube axles, an XL grab handle and two outside speakers to listen to your favorite tunes. The Luxury Package provides more convenient features such as, enclosed holding tanks with 12V heat pads, an outside shower, an LP Quick Connect, and a foot flush toilet. You'll also enjoy the Paramount Package that comes with an upgraded mattress and upgraded appliance package, a power tongue jack, an on-demand water heater, plus modern cloth roller shades with autostop in the living room and bedroom.
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# EV353
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 815 lbs |
| GVWR | 9615 lbs |
| Dry Weight | 7433 lbs |
| Cargo Capacity | 2182 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Power w/Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSJE20ST001877 |
EVO 2920VB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


