New 2025 Forest River RV Cherokee Timberwolf Black Label JOSHUA TREE Travel Trailer
TWO BEDROOMS, BLACK LABEL
Forest River Timberwolf destination trailer 39HBABL highlights:
- Two Full Baths
- Triple Slides
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
Spacious and comfortable is how you will describe this destination travel trailer featuring triple slides, two full baths, and a spacious combined kitchen and living area thanks to the large slide here featuring a free standing dinette and hide-a-bed sofa. The kitchen includes everything you need to comfortably cook while you are away, and allows you to make meals for your family just like at home. There is a large pantry where you can keep plenty of snacks and dry goods for your trip. Two full baths is a convenience especially at night with the front bathroom accessible to all guests just to the right of the main entry door. In the rear of the coach, there is a private bedroom featuring a queen bed slide for added roominess, comfortable sleeping, as well as ample storage between a dresser and wardrobe for your clothing. In the very back, a master suite bath featuring a vanity with a sink, a shower with a seat, and linen storage for your towels and toiletries. The front private bedroom includes a king bed slide, spacious wardrobe and fireplace.
Enjoy comforts of home wherever you decide to roam in a Cherokee Timberwolf Black Label destination trailer by Forest River. The seamless roofing membrane with heat reflectivity provide a durable foundation to your RV. You will also appreciate the exclusive solar thermo controlled reflective tinted safety glass windows, and an on-demand tankless water heater to make extended stays easier than ever. Inside, the night shades will provide your crew with privacy, while the fireplace will create a cozy atmosphere. There are also seamless countertops, along with a premium bedding ensemble and comforter, USB charging stations, and a supersized central A/C unit. The Black Label Package features hung fiberglass gel coat sided walls, Thermo-Foil Arctic insulation, and a frameless window package. There are also upgraded reading lights, designer cushion fabric, and upgraded solid surface countertops to have you feeling right at home!
Please note, Video might be for a similar unit
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# S1003600
Interior Color: JOSHUA TREE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 531 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | JOSHUA TREE |
| Hitch Weight | 1305 lbs |
| GVWR | 13305 lbs |
| Dry Weight | 11419 lbs |
| Cargo Capacity | 1886 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Available Beds | Queen, King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CK4B0S1003600 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


