New 2025 Forest River RV Cherokee Black Label 39HBABL Destination Trailer
**2025 CLEARANCE PRICING!**
Forest River Cherokee Black Label destination trailer 39HBABL highlights:
- Two Full Baths
- Triple Slides
- Front Private Bedroom
- Dual Entry Doors
Spacious and comfortable is how you will describe this destination travel trailer featuring triple slides, two full baths, and a spacious combined kitchen and living area thanks to the large slide here featuring a free standing dinette and sofa. There is a large pantry where you can keep plenty of snacks and dry goods for your trip. Two full baths is a convenience especially at night with the front bathroom accessible to all guests just to the right of the main entry door. In the rear of the coach, there is a private bedroom featuring a queen bed slide for added floor space, comfortable sleeping, as well as ample storage between a dresser and wardrobe for your clothing. In the very back, a master suite bath featuring a vanity with a sink, a shower with a seat, and linen storage for your towels and toiletries. In the front private bedroom you will find a linen closet that also houses a washer and dryer prep so you can stay a little longer and return home with all clean clothes. This front bedroom also features a king bed slide!
Take your adventures up a notch with the Cherokee Black Label by Forest River. There are a variety of models to choose from, including travel trailers, fifth wheels, destination trailers, and even a fifth wheel toy hauler to fit your needs best. You'll love the sleek hung fiberglass gel coat sided walls, along with the frameless window package and Thermo-Foil arctic insulation to help extend your camping season. Head inside to find upgraded solid surface countertops, upgraded reading lights, designer cushion fabric, and many more comforts.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# FR25148
Interior Color: JOSHUA TREE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | JOSHUA TREE |
| Hitch Weight | 1305 lbs |
| GVWR | 13305 lbs |
| Dry Weight | 11419 lbs |
| Cargo Capacity | 1886 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Available Beds | Queen, King |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5ZT2CK4B1S1003430 |
Cherokee Black Label 39HBABL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


