New 2025 Forest River RV Cherokee Timberwolf 39JM Destination Trailer
KING BEDROOM SLIDE/ TWO LOFTS/TWO FULL BATHROOM WITH DUAL VANITY SINK/ REAR PATIO DOOR
View all Cherokee Timberwolf Floorplans
2025 39JM Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2025 CHEROKEE 39JM
- DENALI DÉCOR
- LIMITED PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37399
Location: Turlock, CA
Stock# 37399
Stock# 37399
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 39JM Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1465 lbs |
| GVWR | 13465 lbs |
| Dry Weight | 12589 lbs |
| Cargo Capacity | 876 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 80 gals |
| Available Beds | Two Queen, King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | 21' Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 003457 |
For more information
Contact Us
Cherokee Timberwolf 39JM Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


