New 2025 Forest River RV Cherokee Grey Wolf Black Label 23DBHBL Travel Trailer
SMOOTH AZDEL FIBERGLASS/ 12V 11CF Refer / MEGA DINETTE SLIDE / TWO ENTRY DOORS / TWO FULL SIZE BUNKS/FIRE PLACE
2025 23DBHBL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
2025 CHEROKEE 23DBHBL
JOSHUA TREE DÉCOR
BASE CAMP PACKAGE
CAMPFIRE PACKAGE
LIMITED PACKAGE
JUICE PACK EXPANSION KIT (200W PANEL)
RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35521
Location: Turlock, CA
Stock# 35521
Stock# 35521
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 23DBHBL Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 621 lbs |
| GVWR | 7621 lbs |
| Dry Weight | 5530 lbs |
| Cargo Capacity | 2241 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Cannon 12V High Efficiency Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4721 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Power |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 091935 |
For more information
Contact Us
Cherokee Grey Wolf Black Label 23DBHBL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


