New 2025 Cruiser Shadow Cruiser 292BHS Travel Trailer
BIG SPRING SALE!BEAUTIFUL 2025 Cruiser RV Shadow Cruiser 292BHS Travel Trailer Bunk Model with 2 Rooms! Upgraded with 190 Watt Roof Mounted Solar Panel, Charge Controller and Inverter Prep, Automatic Electric Leveling System SCUL, 50 AMP Service, 2nd 13.5K BTU A/C, 15.0 BTU A/C IPO 13.5K, Cruiser Climate Defense Package: Ducted A/C, Electric Awning, LED Awning Light, Marine Grade Exterior Speakers, Spare Tire and Carrier, On-Demand Water Heater, Microwave Oven, Fiberglass Front Cap with Rock Guard, Power Stabilizer Jacks, Power Togue Jack; Cruiser Climate Defense Package: Heated and Enclosed Underbelly, 2" Duct from Furnace into Underbelly, High Output Furnace with Ducting. Stock# 48068
Cruiser Shadow Cruiser travel trailer 292BHS highlights:
- Double-Size Bunks
- Front Private Bedroom
- Walk-Thru Bath
- Sofa
- Hidden Pantry behind Fireplace
The whole gang will love camping in this spacious travel trailer. You can comfortable sleep eight between the double-size bunks in the rear bunkhouse, the queen bed in the master bedroom, plus the U-shaped dinette and sofa within the large slide. The chef of your group can make meals inside on the three burner range or outdoors on the exterior griddle. There is also a 20' power awning with LED lights for added shade during the day and a relaxing space at night.
With any Shadow Cruiser travel trailer by Cruiser, you will be getting an exceptional quality at a great value! Some of the top selling features include a painted, molded fiberglass front cap, 5-sided aluminum framing, and Azdel composite laminated sidewalls. There is also a ducted A/C and high BTU ducted furnace to keep you comfortable year around, and the power stabilizer jacks will make set-up a breeze. Inside, you'll appreciate the multiple 110V and USB outlets to keep your electronics charged up, and the seamless edge countertops are ultra durable. Head outdoors to find XL baggage doors with slam latches and magnet catches, exterior speakers, a spray port, and a rain-away barreled roof to help combat water damage.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 8068
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 940 lbs |
| GVWR | 9740 lbs |
| Dry Weight | 6932 lbs |
| Cargo Capacity | 2776 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1548068 |
Shadow Cruiser 292BHS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


