New 2025 Coachmen RV Clipper ROK 12000ROK Teardrop Trailer
Coachmen Clipper ROK off-road teardrop trailer 12000ROK highlights:
- 54" x 74" Flip-Up Bed
- Gaucho Seating/Bed
- Rear Hatch Camp Kitchen
- 3.3 Cu. Ft. Refrigerator
- Slide-Out Griddle
- Cassette Toilet
When you want to explore choose this teardrop trailer for your basic off-road adventure needs and a bit more by offering you a 54" X 74" flip-up bed with storage beneath, and gaucho seating that pulls out into a bed for an additional camper at night. There is front and rear overhead cabinetry for storage, and a cassette toilet for added convenience especially at night. A rear hatch camp kitchen provides a place for you to create meals and snacks while you explore. There is a slide-out griddle and grill combo cooktop, a 3.3 cu. ft. 12-volt refrigerator for your cold items, a single sink, and two burner cooktop, plus a microwave oven. A 9' power awning creates a bit of added outdoor living space where you can set up your camp chairs.
These Clipper ROK off-road teardrop trailers allow you to camp anywhere you want, even off the beaten path a bit. Each model features electric brakes, easy lube axles, and 15" off-road heavy duty tires. There are frame-mounted stabilizer jacks to help keep your unit secure, and the outside shower with hot/cold water will come in handy when rinsing off hiking gear. A 5K BTU A/C unit and 20K BTU propane furnace will keep you comfortable as you camp, and there are 12V outlets along with 110V outlets to keep your electronics charged.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 324443
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 225 lbs |
| GVWR | 3725 lbs |
| Dry Weight | 2516 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| AC BTU | 5000 btu |
| Awning Info | 9' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 5ZT2CWAC4SJ135697 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


