New 2025 Coachmen RV Clipper 12000ROK Travel Trailer
Adventure Ready!
Sale Pending
2025 12000ROK Features and Options
Coachmen Clipper ROK travel trailer 12000ROK highlights:
  • 54" x 74" Flip-Up Bed
  • Gaucho Seating/Bed
  • Rear Hatch Camp Kitchen
  • Slide-Out Griddle
  • Cassette Toilet
When you want to explore choose this travel trailer for your basic off-road adventure needs and a bit more by offering you a 54" X 74" flip-up bed with storage beneath, and gaucho seating that pulls out into a bed for an additional camper at night. There is front and rear overhead cabinetry for storage, and a cassette toilet for added convenience especially at night. A rear hatch camp kitchen provides a place for you to create meals and snacks while you explore. There is a slide-out griddle and grill combo cooktop, a 3.3 cu. ft. 12-volt refrigerator for your cold items, a single sink, and two burner cooktop, plus a microwave oven. A 9' power awning creates a bit of added outdoor living space where you can set up your camp chairs. You can also add an optional roof-top tent for additional sleeping.
These Clipper ROK travel trailers allow you to camp anywhere you want, even off the beaten path a bit. Each model features electric brakes, easy lube axles, and 15" off-road heavy duty tires. There are frame-mounted stabilizer jacks to help keep your unit secure, and the outside shower with hot/cold water will come in handy when rinsing off hiking gear. A 5K BTU A/C unit and 20K BTU propane furnace will keep you comfortable as you camp, and there are 12V outlets along with 110V outlets to keep your electronics charged. An optional roof top tent can be added if you're needing additional sleeping space, and if you choose the optional Solar Package with a 200W panel and 30A solar controller, you can enjoy off-grid capabilities!
What Our Customers Are Saying
Great Experience
Bama RV
Location: Opelika, AL
Stock# 36907
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
RV ID: 2969954#
(enter this ID if prompted)
2025 12000ROK Specifications
Sleeps 3
Length 16 ft 1 in
Ext Width 8 ft 4 in
Ext Height 8 ft
Hitch Weight 225 lbs
GVWR 3725 lbs
Dry Weight 2380 lbs
Cargo Capacity 1345 lbs
Fresh Water Capacity 26 gals
Tire Size 15"