New 2025 Coachmen RV Catalina 261BH Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH ALL FREE! NO HIDDEN FEES! NATIONAL SHIPPING AVAILABLE!2025 Coachmen Catalina Summit Series 8 261BH
MSRP: $29,289
NOW ONLY: $17,999
YOU SAVE: $11,290
Price INCLUDES freight, prep, full detail, and walk-through.
We purchased a large quantity of these units, and we’re passing the savings on to you. We are the lowest-priced dealer in the country on this model.
Highlights:
-
Double-Size Bunks
-
Booth Dinette
-
Queen Bed
-
Sofa
-
Pass-Through Storage
-
2 A/Cs
-
Dual 40 lb. LP Tanks
This lightweight, functional, and family-friendly camper is ideal for weekend adventures or extended stays.
Come see why we offer the best value on a brand-new Catalina 261BH.
Subscribe to our YouTube channel now! So you don’t miss out!
https://www.youtube.com/channel/UCWTe0O_AW2G7_HTzMUCfeng
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $12,290
Sale Price: $16,999
Stock# 15047
| Sleeps | 8 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 515 lbs |
| GVWR | 6400 lbs |
| Dry Weight | 4822 lbs |
| Cargo Capacity | 1578 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V GE Stainless |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | 15' Electric w/Multicolored Light Strip and Remote |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2CARB5SX033546 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


