New 2025 Coachmen RV Catalina Summit Series 7 134RDX Travel Trailer
Booth Dinette, Bedroom Storage, Two Burner Cooktop, USB Charging.
View all Catalina Summit Series 7 Floorplans
2025 134RDX Features and Options
This Catalina Summit Series 7 travel trailer 134RDX highlights:
- 29" Dinette
- Bedroom Storage
- Two Burner Cooktop
- Exterior Storage
- Sleeps Three
The 2025 Coachmen Catalina Summit Series 7 134RDX is a lightweight and compact travel trailer designed for couples or small families. Below are the key highlights:
Key Features:
Sleeping Capacity
- Accommodates up to 3 people.
- Front Queen Bed: Offers comfortable sleeping space for two.
- Convertible Dinette: Provides an additional sleeping area for one person.
Interior Amenities
- Kitchen:
- Two-burner cooktop.
- Microwave for quick meals.
- Refrigerator for food storage.
- Bathroom:
- Shower and Toilet.
- Convenient and private for your travels.
- Living Area:
- Spacious dinette with large windows for natural light.
- Overhead cabinets for storage.
Exterior Features
- 8-foot Power Awning: Great for outdoor relaxation and protection from the sun.
- Exterior storage compartments for camping gear.
- Durable construction with a cambered structural steel I-beam frame.
- Seamless Alpha roof membrane with a lifetime warranty.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 98755
Location: Kings Mountain NC
Stock# 98755
Interior Color: DRIFTWOOD
Stock# 98755
Interior Color: DRIFTWOOD
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 134RDX Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 296 lbs |
| GVWR | 3950 lbs |
| Dry Weight | 2729 lbs |
| Cargo Capacity | 1221 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 8' Power with Multicolored LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CABC6SK010244 |
For more information
Contact Us
Catalina Summit Series 7 134RDX Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


