New 2025 Coachmen RV CATALINA SUMMIT 7 184BHSX Travel Trailer
MURPHY BED, DOUBLE SIZE BUNKS, AMPLE STORAGE, U SHAPED DINETTE
Coachmen Catalina Summit Series 7 184BHSX Highlights:
-
Double-Size Bunks
-
U-Shaped Dinette Slide
-
Queen Bed
-
Two Burner Cooktop
-
Full Bathroom
-
Exterior Storage
-
15' Power Awning with Multicolor LED Lights
-
Bunkhouse layout: Double-size bunks in the rear, plus queen bed up front. Good for families or groups.
-
Slide-out: Has 1 slide to expand the living/dining area. Improves usable space.
-
Kitchen appliances: GE 2-burner cooktop, microwave, a reasonably large 10.7 cu. ft 12V refrigerator.
-
Bathroom: Full bath with standard features. Shower ~?24”×36” in some listings.
-
Comfort / Convenience:
• Interior USB charging ports (nightstands, near bunks, kitchen)
• Premium JBL audio (Aura Cube multi-zone media center + speakers)
• Electric awning (15 ft) with multicolor LED strip & remote
• Good insulation (R-7 fiberglass throughout) and solid frame construction details (steel I-beam frame, tongue & groove stabledeck flooring, etc.)
-
Exterior / Build / Utility:
• Diamond plate rock guard up front for road debris
• Flush mount baggage doors, radius corners, privacy windows, solid entry steps (MORryde StepAbove)
• Solar prep (roof & charger connections) -
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# 99510
Interior Color: DRIFTWOOD
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 490 lbs |
| GVWR | 5590 lbs |
| Dry Weight | 3989 lbs |
| Cargo Capacity | 1601 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | GE 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power with Multicolored LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAGC7SU046179 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


