New 2025 Coachmen RV Catalina Legacy Edition 303RKDS Travel Trailer
Click on "GET BEST DEAL"
Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 303RKDS highlights:
- Dual Lounge Chairs
- Rear Kitchen
- Exterior Camper Kitchen
- 21' Power Awning
- Flip-Down Cargo Rack
Enjoy relaxing under the 21' electric awning during the daytime for some protection from the sun, and at night with multicolor LED lights to set the mood for the evening. You can store beverages in the exterior mini fridge for convenience, and there is exterior storage for outdoor games and such. The interior is spacious with a large slide out booth dinette and sofa with drink holders, yet you might like to choose the free standing dinette option in place of the booth dinette. There is also a fireplace option under the entertainment center for a more cozy feel. The two recliner lounges are sure to be a favorite spot, and the cook will love the rear kitchen including the U-shaped counter when preparing meals and drying the dishes. The front bedroom features a queen bed slide, a large closet and a dresser, plus second closet with washer and dryer prep.
Each Catalina Legacy travel trailer by Coachmen is constructed with a cambered structural steel I-beam frame for added strength and support, plus an enclosed and fully sealed corrugated underbelly to extend your camping season. There is also a seamless Alpha roof membrane, R-7 insulation throughout, full length frame outriggers, plus many more durable construction materials. You will love the 6' 9" interior height, along with Congoleum woodplank linoleum flooring, seamless Thermofoil countertops, and hard valance window treatments. Choose a Catalina Legacy today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# 82074
Exterior Color: GREY
Interior Color: DRIFTWOOD
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Exterior Color | GREY |
| Hitch Weight | 1086 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 8042 lbs |
| Cargo Capacity | 1958 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | GE Stainless 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric w/Multicolor LED Strip & Remote |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAVB3TX035674 |
Catalina Legacy Edition 303RKDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


