New 2025 Coachmen RV Catalina Legacy 263BHSCK Travel Trailer
2 Low Profile A/C's, Power Theater Seating, Solar Package w/ 200W Panel w/30 AMP Solar Controller.
Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 263BHSCK highlights:
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Double-Sized Bunk Beds
- Outside Camper Kitchen
- Pass-Through Storage
- Flip-Down Cargo Rack
Bunkhouse Setup: Rear double-bunk beds give plenty of sleeping space for kids or guests.
-
Queen Master Bedroom up front with walk-around access.
-
Large Slide Out with a U-shaped dinette (for dining/gathering + extra sleep space) plus additional seating that converts.
-
Outdoor “Camp Kitchen”: Includes mini-fridge and pull-out grill, helpful for cooking outdoors and reducing interior heat.
-
Dual Entry Doors: Likely one main entry plus one near the bathroom or bunks for convenience.
-
Quality Build Items:
• Cambered structural steel I-beam frame
• Enclosed & sealed underbelly for better insulation and winterization.
• Seamless roof membrane with lifetime warranty for many units.
• Solid steps (MORryde StepAbove) and exterior features (flip-down cargo rack, power tongue jack, JBL premium audio etc.)
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 104038
Interior Color: DRIFTWOOD
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 728 lbs |
| GVWR | 8300 lbs |
| Dry Weight | 6532 lbs |
| Cargo Capacity | 1768 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | GE Stainless 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Electric w/Multicolor LED Strip & Remote |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CARB4SN301577 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


