New 2025 Coachmen RV Catalina Destination Series 42CONDO Destination Trailer
#1 SELLING DESTINATION TRAILER FLOORPLAN!! MANY EXTAS INCLUDED! LOADED COACHMEN CATALINA! STUNNING!!
2025 42CONDO Features and Options
PRICE IS OUR FINANCE INCENTIVE PRICE!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Trailer Hitch RV
Location: Nipomo
Stock# 14580
Location: Nipomo
Stock# 14580
Stock# 14580
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 42CONDO Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 45 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1586 lbs |
| GVWR | 14215 lbs |
| Dry Weight | 12715 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 89 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 26" |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2CA7B0SX033361 |
For more information
Contact Us
Catalina Destination Series 42CONDO Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


