New 2025 Coachmen RV Apex Nano 208BHS Travel Trailer
OFF GRID PACKAGE / OUTDOOR KITCHEN/ REAR DOUBLE BUNKS/ WALKAROUND BED/ 15" ALL TERRAIN TIRES
View all Apex Nano Floorplans
2025 208BHS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2025 APEX 208BHS
- CASINO DÉCOR
- APEX NANO PACKAGE
- VACUUM-BONDED LAMINATED AZDEL
- FIBERGLASS SIDEWALLS, REAR WALL, AND
- CROWNED ROOF, LAMINATED ALUMINUM FRAME
- FLOOR, FIBERGLASS FRONT CAP WI WINDOW,
- LED LIGHT & FRONT STONE GUARD, ALUMA-CAGE
- CONSTRUCTION, ENCLOSED UNDERSELL Y W/
- FORCED AIR/HEAT (DBL AXLE), SLIDE SYSTEM
- (NIA 1858H, 186BH, & 187RB), ALUMINUM RIMS,
- LADDER PREP, CAST IRON GRIDDLE, MOUNTED
- WIRELESS BLUETOOTH SPEAKER, STABILIZER
- JACKS, LP PORT, TANKLESS WATER HEATER, H/C
- OUTSIDE SHOWER, BLACK TANK FLUSH, SWING
- AWAY ASSIST HANDLE, FRICTION HINGE ENTRY
- DOOR, SOLID STEP, MAGNETIC BAGGAGE DOOR
- CATCH, HARD VALANCES W /NIGHT SHADES, LED
- INTERIOR LIGHTS, MICROWAVE, 2-BURNER
- COOK-TOP, 8 CU FT 12V REFER, SINGLE SINK W/
- COVER, ACCESS DOORS UNDER DINETTE, FRAME
- RECEIVE PREP (DBL AXLE ONLY), DIGITAL TV
- ANTENNA W/ CABLE CONNECTION AND WIFI
- CAPABILITY, SHOWER/TUB SURROUND, SKYLIGHT
- IN BATH, MATTRESS W/ COVER, B/U CAMERA
- MOUNT, BATTERY DISCONNECT SWITCH
- COMFORT PACKAGE
- DIRECT VENT FURNACE, 15K BTU ROOF A/C,
- POWER AWNING W/ LED LIGHT, SPARE TIRE &
- CARRIER
- OFF GRID PACKAGE
- DUAL 20 LP TANKS W/ COVER, 200W SOLAR
- PANEL MOUNTED ON ROOF, 30 AMP CONTROL
- CHARGER,12V OUTLETS & USB CHARGERS, 12V
- HIGH POWERED 3 SPEED VENT FAN
- MURPHY BED
- 15" ALL TERRAIN TIRES W/ALUM RIMS
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 35215
Location: Turlock, CA
Stock# 35215
Stock# 35215
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 208BHS Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 596 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4260 lbs |
| Cargo Capacity | 1740 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 017716 |
For more information
Contact Us
Apex Nano 208BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


