New 2025 Chinook Maverick SS Motor Home Class B+
Available Now!!
Chinook Maverick Class B+ gas motorhome SS AWD highlights:
- Separated Rear Bath
- Booth Dinette
- Convection Microwave
- Solar Panels
Sleep and play in the Maverick Class B+ motorhome! The SS model has a single 76" sleeper sofa for relaxing, plus a booth dinette for eating meals. At night, the two can be converted to create a 76" x 84" bed - quite roomy for such a compact vehicle! The separated full bath has a rear entry door which means you can access it easily, and you will enjoy the convenience of the 32" x 29" shower, solid surface countertops, and porcelain toilet. The kitchen includes a Norcold/Thetford 6.2 cu. ft. electric refrigerator, microwave, and single burner induction cooktop which can be removed and brought outside for cooking in the fresh air!
Built on the Ford Transit chassis with a 3.5L Eco Boost twin-turbo gas engine and AWD, the Chinook Maverick Class B+ gas motorhome is perfect for all your needs. Its compact size means it is easy to maneuver and park, but indoors you will find everything you need in a home away from home. Your power needs will be taken care of with an Expion 360 900 amp/hr. lithium battery system and 600 watt solar panel system with Victron solar charger, plus four solar panel plug-in ports in the exterior side-bay for an additional 480 watts of solar capability. A Timberline 1.0 diesel fired hydronic heat and on-demand water system keeps you warm and your water warm, plus there is a Truma Aventa 13,500 BTU air conditioner with built-in dehumidifier for those hot summer days. Some parts of their high-quality construction that you will appreciate include double pane automotive design windows with openable section and screens, a 2" x 4" welded steel subfloor assembly that is mounted on rubber isolator pads, a four point leveling system for even set up, and a one piece composite subfloor and roof. Come find your favorite one today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $79,886
Sale Price: $169,862
Stock# 6569
Chassis: Ford Transit AWD
Exterior Color: SILVER
Interior Color: CORTONA BEIGE
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | CORTONA BEIGE |
| Exterior Color | SILVER |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 9780 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 552 |
| Engine | 3.5L Eco Boost Twin-Turbo |
| Chassis | Ford Transit AWD |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 31 gals |
| Wheelbase | 148 in |
| Refrigerator Type | Norcold/Thetford Electric |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 32" x 29" |
| LP Tank Capacity | 12.2 gal. |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 13500 btu |
| Gross Combined Weight | 15000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDRU8PG4PKB00111 |
Maverick SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


