New 2025 ATC Trailers ROM 450 8.5 X 24 Toy Hauler Travel Trailer
2025 8.5 X 24 Features and Options
AATC Trailers ROM 450 trailer toy hauler highlights:
https://atctrailers.com/products/rom-medium-duty-car-hauler/
What Our Customers Are Saying
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
The RV Shop
Location: Baton Rouge, LA
Stock# 233523
Location: Baton Rouge, LA
Stock# 233523
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Polar White
Stock# 233523
Exterior Color: Polar White
Interior Color: Polar White
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 8.5 X 24 Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Polar White |
| Exterior Color | Polar White |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 5000 lbs |
| Cargo Capacity | 2700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 6.2 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI LP Gas/Electric |
| Awning Info | 16' Power w/Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5JX1A2422SF233523 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

