New 2025 Airstream Flying Cloud 27FB Twin Travel Trailer
View all Flying Cloud Floorplans
2025 27FB Twin Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Blue Compass RV
Location: Orlando FL
Stock# T97808
Location: Orlando FL
Stock# T97808
Stock# T97808
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 27FB Twin Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 850 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 6000 lbs |
| Cargo Capacity | 1600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Two Twin |
| Refrigerator Type | 12V Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD 12V TV; BR LED HDTV |
| Awning Info | Powered Zipdee with Sunbrella Fabric; Rear & Roadside Window Awnings |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STT9YL22SJ574466 |
For more information
Contact Us
Flying Cloud 27FB Twin Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


