The Airstream Caravel was first introduced in 1956 and continuously appeared in our lineup as a lightweight, nimble option. The Caravel name comes from early European sailing ships specifically good at sailing windward. Our founder Wally Byam loved the sea and had many adventures of his own onboard, so it’s easy to see where the inspiration came from. The new Caravel is a nod to the name’s history and to all of the windward adventures you’ll have with it.
New 2025 Airstream Caravel 20FB Travel Trailer
2025 AIRSTREAM CARAVEL 20FB – your ultimate home away from home! Experience the great outdoors without sacrificing comfort!
Airstream Caravel travel trailer 20FB highlights:
- L-Shaped Kitchen
- Booth Dinette
- Full Bathroom
- Under-Bed Storage
- Closet
A New Spin on the Caravel Name
You'll always have a stylish and comfortable place to stay with the Airstream Caravel travel trailer! The manual Zip Dee patio awning can be paired with matching optional window awnings that can help keep the interior cool and private. The rear polished bumper with storage will help you keep your tools, cords, and more hidden away in a bonus storage space, and the JL Audio stereo with Bluetooth connectivity and four speakers, surround sound, and subwoofer will play your music throughout the trailer. You can stay powered while off the grid If you add the optional solar package, depending on the model you choose, and the blackout curtains will let you have privacy when you head to bed. The stainless steel front stone guard protection will prevent damage to the body of your trailer while towing, and the panoramic windows will make the interior fresh and bright with natural sunlight.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 104160
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 7 in |
| Hitch Weight | 650 lbs |
| GVWR | 5000 lbs |
| Dry Weight | 4100 lbs |
| Cargo Capacity | 900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 23 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V Electric w/Freezer |
| Refrigerator Size | 4.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand LP |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Lounge/BR 24" 12V DC Smart TV |
| Awning Info | Manual ZipDee |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1STCMAD17SJ576290 |
Caravel 20FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


