New 2025 17' Travel Trailer Rental Avenger LT 16FQ Travel Trailer
Available in: Shakopee, Sioux Falls & Lacrosse!
2025 16FQ Features and Options
MINIMUM 3 DAY RATE ON TRAILERS.
PRICES SUBJECT TO CHANGE DURING EVENT SCHEDULES!
- MODEL: 17' TRAVEL TRAILER
- 7 Day Rental Rate: $750.00
- 4 Day Rental Rate: $575.00
- 3 Day Rental Rate: $525.00
- Monthly Rental Rates: Call For Pricing
- Sleeps:4
- Slide Rooms:0
- Hitch Weight: 420lbs.
- Dry Weight: 3,309lbs.
- Gross Weight: 4,400lbs.
- Optional Equipment:
Gas Grill, Camping Kit, Weight Distribution Hitch, Electronic Brake Control, Generator, Delivery, Set-Up and Pick up of unit.
Available In: Shakopee, Sioux Falls & Lacrosse!
Prime Time Avenger LT travel trailer 16FQ highlights:
- Rear Full Bath
- Front Bedroom
- Kitchen Skylight
- Power Awning
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$25,705
PleasureLand RV
Location: Ramsey, MN
Stock# 340-25
Location: Ramsey, MN
Stock# 340-25
Interior Color: Dove
Stock# 340-25
Interior Color: Dove
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2025 16FQ Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Interior Color | Dove |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| Dry Weight | 2864 lbs |
| Cargo Capacity | 986 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power LED Lit |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2AVEC5SB940290 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


