New 2024 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 45 OPP Motor Home Class A - Diesel
Bath and a Half!! BEAUTIFUL Motorhome!
Tiffin Motorhomes Allegro Bus Class A diesel motorhome 45 OPP highlights:
- Sofa Bed with an Ottoman
- Bath and a Half
- Residential Refrigerator
- Dinette with Chairs
- 50" Bedroom TV
Fours slides, a bath and a half, plus sleeping space for six make this coach family friendly. There are two sofa beds in the main living area, plus a lift TV for your favorite shows. The chef of your group can cook meals on the two burner induction cooktop or in the stainless steel convection microwave with an air fryer, and there is an optional drawer-type dishwasher that can be added for easy clean-up. This model also includes a residential refrigerator plus pull-out storage and a stack of drawers for snacks galore. Enjoy a great night's rest on the king bed after traveling all day, and the full rear bath will allow you to clean up in luxury. There is even a floor-to-ceiling closet for maximum storage! This model also has a 605 HP Cummins X15 engine option if you need more power for your adventures.
With any Allegro Bus Class A diesel coaches by Tiffin Motorhomes you will experience ultimate luxury, breakthrough technology, and unmatched power thanks to the 450 HP Cummins L9 engine. Each model sits upon a PowerGlide rear engine diesel chassis for a smooth ride, and you are sure to turn heads with the premium paint system. The captain's job is made easier than ever with the adaptive cruise control, the collision mitigation with forward warning and active braking, and the Valid LCD instrument cluster display with integrated leveling controls. This hydronic heating and electronic appliance-equipped coach features an integrated roof-mounted Girard patio awning, an Onan 10.0 kW generator, and a hydronic heating system to name a few amenities. New features include an Eclipse module for remote operation, new handcrafted cabinet colors and decors, and a Starlink Pro option that will allow you to stay connected wherever you roam!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# M80732
Chassis: PowerGlide XSP
Exterior Color: FROSTED GRANITE FBP
Interior Color: PICASSO/ BLACK TRUFFLE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | PICASSO/ BLACK TRUFFLE |
| Exterior Color | FROSTED GRANITE FBP |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 52000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 315/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 2376 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | PowerGlide XSP |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 323 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential with French Doors and Bottom Freezer |
| Refrigerator Size | 25 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 257 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR 50" TV, Ext. TV |
| Awning Info | Girard Power w/LED Lighting, Manual Window |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 67000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5VBBAK7A2PA123388 |
Allegro Bus 45 OPP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


