New 2024 Thor Motor Coach Quantum Sprinter MB24 Motor Home Class C - Diesel
NO HAGGLE SALE PRICE NO ADDITIONAL FEES
Thor Motor Coach Quantum Sprinter Class C diesel motorhome MB24 highlights:
- Full Rear Bath
- 70" Dream Dinette
- Skylight Over Cab Bunk
- Queen Murphy Bed
You will never get tired of traveling the country in this comfortable motorhome that can sleep four to five people each night. Your guests will love the cab-over bunk that includes a built-in skylight perfect for stargazing at night, and there is additional sleeping space on the Dream Dinette. The queen Murphy bed also provides a great sleeping space at night, and in the morning you can relax on the 67" sofa once the bed is easily tucked away. With the kitchen amenities you can create meals and snacks while you travel. After a day outdoors, you can clean up in the full bath, complete with a 24" x 36" shower, sink, and a large closet/linen cabinet for fresh towels and needed essentials.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $81,580
Sale Price: $99,898
Stock# 12230784
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
Exterior Color: WHITE CAPS
Interior Color: FASHION GRAY/WEATHERED CHERRY
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | FASHION GRAY/WEATHERED CHERRY |
| Exterior Color | WHITE CAPS |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.0L V6 |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12 Volt w/Auto Generator Start |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 gals |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 49 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" TV |
| Awning Info | 14' Power w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8N33Y2PN240784 |
Quantum Sprinter MB24 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


