New 2025 Thor Motor Coach Chateau 26X Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 12 Years in a Row! Call today 800-335-6054
MSRP $158,741. The new 2025 Thor Motor Coach Chateau Class C RV 26X is approximately 27 feet 1 inches in length featuring the new Ford chassis with a 7.3L V8 engine and SmoothTECH Suspension. Additional options include electric stabilizing system, exterior pull-out tray with griddle, heated remote exterior mirrors with side cameras, leatherette driver/passenger chairs, cabover child safety net, exterior TV on swivel bracket with Bluetooth soundbar and radio and second auxiliary battery. The Chateau RV has an incredible list of standard features including power windows and locks, power patio awning with integrated LED lighting, in-dash media center AM/FM & Bluetooth, power vent in bath, skylight above shower, generator, cab A/C and so much more. Shop hundreds of class C gas RVs at 1 location! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row! For additional details on this unit and our entire inventory including brochures, window sticker, videos, photos, reviews & testimonials as well as additional information about Motor Home Specialist and our manufacturers please visit us at MHSRV.com or call 800-335-6054. At Motor Home Specialist, we DO NOT charge any prep or orientation fees like you will find at other dealerships. All sale prices include a 200-point inspection, interior & exterior wash, detail service and a fully automated high-pressure rain booth test and coach wash that is a standout service unlike that of any other in the industry. You will also receive a thorough coach orientation with an MHSRV technician, a night stay in our delivery park featuring landscaped and covered pads with full hook-ups and much more! Read Thousands upon Thousands of 5-Star Reviews at MHSRV.com and See What They Had to Say About Their Experience at Motor Home Specialist. WHY PAY MORE? WHY SETTLE FOR LESS?
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $78,830
Sale Price: $79,911
Stock# MHS42296
Chassis: Ford E-Series
Exterior Color: Chateau Graphics
Interior Color: Snow Leopard & Malibu
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Snow Leopard & Malibu |
| Exterior Color | Chateau Graphics |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 325 hp |
| Wheelbase | 176 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Torque | 450 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Basement Storage | 37 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV w/Swivel |
| Awning Info | 18' Power w/Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9SDD05045 |
Chateau 26X Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


