New 2024 Shasta RVs Shasta 25FK Travel Trailer
NO HIDDEN FEES! We don't bait you in with a lower price & surprise you with EXTRA charges & fees at delivery! Every new RV includes: Full LP, Battery, RV Starter Kit, Prep, Freight, & Orientation!Shasta RVs Shasta travel trailer 25FK highlights:
- King Bed
- Outside Kitchen
- 34" Radius Shower
- Sofa
- Double Slides
Enjoy the space and privacy in this Shasta 25FK travel trailer! The rear bedroom with a king bed is a nice retreat at the end of a long active day. There are two wardrobes in the bedroom as well as a hall closet just outside. You'll appreciate all the storage here, with an entry cabinet by the door, overhead cabinets in the kitchen, and an entertainment center in the living area. The front kitchen layout allows for tons of floor space so you will love being able to prep meals in this space. A three-burner cooktop, 10 cu. ft. residential refrigerator, and pantry are all ready for you to get started on your camp cooking. Although you may just find yourselves outdoors cooking on the outside kitchen!
With each Shasta travel trailer by Shasta RVs, premium construction products are used such as radius wood rafters, wall studs on 16” centers, cambered steel I-beam frame, Congoleum flooring, and seamless countertops. Also included is an aerodynamic radius front profile, a front colored rock guard to protect against road debris, a straight axle with electric brakes, and a power tongue jack for easy setup. The interior offers decorative cabinet pulls, USB charging stations, an under-mount kitchen sink with a sink cover, and more providing value and convenience. Since there is King WiFi prep you have the option to work remotely, plus you can add electric stabilizer jacks, aluminum wheels, roof mounted 200 watt solar panel, and more available options!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $18,493
Sale Price: $26,995
Stock# S01S04900
Interior Color: Greystone
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | Greystone |
| Hitch Weight | 883 lbs |
| GVWR | 7883 lbs |
| Dry Weight | 6090 lbs |
| Cargo Capacity | 1793 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Shasta 25FK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


