New 2024 Shasta RVs Phoenix Lite 30RLS Fifth Wheel
Rear Living Area!
Shasta RVs Phoenix Lite fifth wheel 30RLS highlights:
- Kitchen Island
- Front Private Bedroom
- Rear Living Area
- Fireplace
- Outside Shower
Options:
- Shimmer Decor
- Interior Convenience Package
- Exterior Convenience Package
- Solar Panel w/Battery & Charge Controller
- 2nd AC
- 4 PT Electric Auto Leveling
Start camping in true luxury with this fifth wheel! The chef will appreciate having a kitchen island with two barstools to sit at while they prepare dinner. Eat your meals and play card games at the free standing table then relax in the rear living area on either the 78" tri-fold hide-a-bed sofa with tables on either side to set your snacks you grabbed from the residential pantry or in the theater seating across from the entertainment center with a high BTU output electric fireplace. The dual entry bathroom has a radius shower to freshen up in and leads directly into the front private bedroom with a queen bed and wardrobe/linen closet wardrobe to keep your items looking their best!
Stand out from all the others with one of these Shasta RVs Phoenix Lite fifth wheels! They are constructed with Weather Shield+ technology, dual-sided Azdel composite sidewall panels, and Tri-Tex powder coated frame technology that is ultra weather resistant. There is also electric front jacks and electric rear stabilizer jacks, electric awning with LED light strip and one hand pitch adjustment, roof mounted solar prep, and many more exterior conveniences. The interior includes dual USB charging ports, solid hardwood drawer and cabinet faces, roller night shades, and a large transom window in the kitchen. You will also enjoy the 15,000 BTU dual ducted main air conditioner to keep you comfortable throughout your fifth wheel, the Winegard Air 360+ to keep you connected to the outside world as you camp, plus the hot and cold outside shower to wash off hiking boots and gear!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# P24-184
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1729 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 9166 lbs |
| Cargo Capacity | 1834 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ZZZ x2 e3 @Avz ew wed wg b3w |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" HD LED TV |
| Awning Info | 11' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SPVB2RA002204 |
Phoenix Lite 30RLS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


