New 2024 Rustic Trail Papa Bear Teardrop Trailer
Model Year Closeout


Papa Bear
Do you own a small SUV? Do you need a teardrop camper that is both affordable and light-weight? Our Papa Bear is one of our original designs and has stood the test of time! With 4' high ceilings the Papa provides something different than any other teardrop in its class. Enjoy a dinette seating area for 2 – 3 people, use it for a place of refuge during rainstorms or simply enjoy a meal at the center table. After a day of kayaking, hiking, or exploring come back to your Papa Bear and get a restful nights sleep with an RV queen size mattress included with the cabinet & dinette package.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# RT3017
| Sleeps | 2 |
| Length | 13 ft |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 5 ft 9 in |
| Int Height | 3 ft 8 in |
| Hitch Weight | 150 lbs |
| GVWR | 2990 lbs |
| Dry Weight | 1295 lbs |
| Cargo Capacity | 2325 lbs |
| Tire Size | 15" |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| AC BTU | 5000 btu |
| Axle Count | 1 |
| VIN | 1R9BC0819RT993017 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


