New 2024 Riverside RV Retro 211 Travel Trailer
Outdoor Shower / Bluetooth Stereo / Rear Bath / Queen Bed
Riverside RV Retro travel trailer 211 highlights:
- Front RV Queen Bed
- Rear Corner Bathroom
- Booth Dinette
- Three Burner Cooktop
Options Added:
Retro Package*
Retro Laminate Package*
Spare Tire w/Mount
RVIA Seal
Start camping the best way with this travel trailer! As you enter the unit, you will notice the rear corner bathroom which has a radius shower to freshen up in each morning. Eat meals, play games, and even sleep on the booth dinette with an entertainment center next to it for your enjoyment. The fully equipped kitchen not only has a 12V refrigerator, but also a three burner cooktop so you can cook more things at once. When you're ready to get a good night's rest, head to the front 60" x 76" queen bed with overhead cabinets to store your books or other necessities!
Each Retro travel trailer by Riverside RV will take you back in time with its vintage look, but will still impress you with its modern comforts. The Alpha Super Flex roof system and powder coated chassis provide durability, along with the diamond plate rock guard and reinforced galvanized steel wheel well. You'll enjoy indoor and outdoor speakers, USB ports for your electronics, plus an AM/FM/Bluetooth stereo to play your favorite tunes. New interior features include an Indratech high performance mattress, roller blinds, upgraded black faucets, and convenient sink covers that provide more counter space. Outside, you'll find a friction hinge entry door, a GE 15k rooftop A/C, and enlarged cargo doors with slam latch so you can easily load up your gear.
*Payment is based on -% APR for -/mo with taxes included and no money down for qualified applicants. No doc, prep, or destination fees will apply. Payment, not price, includes a 5-year protection plan valued at $-. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Prices may vary or fees may apply when financing through certain lenders. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# RL007728
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 7200 lbs |
| Dry Weight | 3800 lbs |
| Cargo Capacity | 3400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Retro 211 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


